20 jaar BRUXEO: de social profit-sector vraagt krachtig politiek engagement voor duurzame financiering

Brussel, 5 november 2025 – De Brusselse social profit-sector kwam op dinsdag 4 november 2025 samen om het 20-jarig bestaan van BRUXEO – de confederatie die de social profit-ondernemingen vertegenwoordigt – te vieren, en te debatteren over de grote uitdagingen die haar toekomst bepalen.
Meer dan honderd actoren uit de sector, experten en politieke vertegenwoordigers namen deel aan een namiddag van reflectie en dialoog over de evolutie van de sector, zijn noden en de oplossingen die nodig zijn om zijn duurzaamheid te garanderen.
De uitwisselingen brachten een gedeelde vaststelling naar voren: ondanks haar centrale rol in de Brusselse samenleving — 108.000 jobs binnen 6.000 vzw’s die dagelijks basisdiensten organiseren — maakt de sector een zorgwekkende periode van onzekerheid door. Het ontbreken van een volwaardige regering en een regionaal budget voor 2025, het gebruik van voorlopige twaalfden en de vertragingen in de betalingen bedreigen de financiële stabiliteit van de vzw’s, het behoud van tewerkstelling en de continuïteit van de dienstverlening aan de bevolking.
Jean-Claude Praet, voorzitter van BRUXEO, herinnerde in zijn slotwoord:
“Uw stilzitten heeft een prijs, en Brussel betaalt die. […] De social profit-sector, die beantwoordt aan de fundamentele noden van de burgers, lijdt hieronder. De onhoudbare budgettaire onzekerheid en de vertragingen in de financiering hebben rechtstreekse gevolgen voor de werkgelegenheid en de kwaliteit van de dienstverlening.”
Hij benadrukte ook dat social profit-ondernemingen niet als een kost mogen worden beschouwd, maar als een strategische investering in de duurzame ontwikkeling van het Gewest:
“Investeren in de social profit-sector betekent investeren in preventie, sociale cohesie, gezondheid, efficiëntie en de aantrekkelijkheid van Brussel.”
BRUXEO roept daarom de politieke onderhandelaars op om:
- Een meerjarenbegroting op te stellen die sociale rechtvaardigheid en de efficiëntie van diensten van algemeen belang waarborgt;
- De continuïteit van basisdiensten aan de bevolking te verzekeren door door de subsidiëring, de aantrekkelijkheid van jobs en de administratieve vereenvoudiging te garanderen;
- De sociale dialoog tussen overheden, sociale partners en werkgeversfederaties te versterken;
- De gedeelde diensten voor Brusselse vzw’s evenals gedeelde werkkrachten voor de uitvoering van administratieve taken te ondersteunen. Dit om de kwaliteit en efficiëntie van de diensten te verbeteren.
“Als interprofessionele confederatie zal BRUXEO de belangen van alle werkgevers in de sector blijven verdedigen en een stem blijven zijn in het sociaal-economisch debat, zodat de sector de erkenning krijgt die hij verdient.”
Deze 20ste verjaardag vormt niet alleen een symbolische mijlpaal, maar vooral een collectieve oproep tot actie: investeren in de social profit-sector is investeren in welzijn, tewerkstelling en de toekomst van Brussel.
Presentatie
Persdossier (FR)
Dossier de presse.pdf
Perscontact
Bruno Gérard – Directeur – BRUXEO
📞 02/210.53.00 – ✉️ bruno.gerard@bruxeo.be
Persartikels
Twintig jaar Bruxeo: socialprofitsector staat onder druk | BRUZZ